کاهگل مصنوعی آریسا چیست؟

اجرای کاهگل مصنوعی مدرن و ضد آب با گارانتی صد درصدی آریسا | 100%تضمین شده و با کیفیت کاه گل ملاتی است که در ایران باستان و با قدمت بیش از 4000 سال در معماری ما استفاده میشده است. بیشترین استفاده از این ملات در کویر مرکزی ایران بوده .

کاه گل از ترکیب ثابت کاه و خاک رس و آب ایجاد میشد که با ترکیب مصالحی همچون چوب و کاشی و یا سنگ مورد استفاده معماران جهت پوشش داخل و یا خارج ساختمان بوده است. نقش کاه در گاهگل قدیم. مانع ترک خوردگی ملات بوده (اطلاعات تکملی را در مورد کاهگل و کاهگل مصنوعی را میتوانید در ویکی پدیا مطالعه بفرمایید)

از عیب های کاه گل قدیمی ‘ قابلیت حل مجدد در آب هنگام بارندگی و ایجاد گرد وخاک در زمان خشک بودن است که به مرور زمان باتوجه به رشد فنون و تکنیک های جدید ساختمان سازی و نیاز به کاهش هزینه ها و سرعت اجرا از دور خارج گردید

 

مزایا و معایب نماهای مختلف

بعد از گذر وضعیت ساختمان از نماهای گلی و کاهگلی که بر روی خشت های گلی و چینه های گلی انجام میشد به سمت اشکال هندسی سخت بتونی و آجری (به قول زنده یاد سپهری”رویش هندسی سیمان،آجر، سنگ “)که به سرعت بافت نماهای شهری ما را دگرگون ساخت و به جز در برخی روستاها یا بافت های قدیمی شهری اثری از نماهای قدیمی نماند وجای خود را به نماهای دیگر چون سیمانی (نمای رومی) سنگی ، نماهای شیشه ای ، کامپوزیت ویا فلزی وغیره دادند و آجر نما هم که اصالتا ایرانی است به دلیل هزینه تقریبا بالای آن کمتر مورد توجه قرارگرفت والبته هنوز مورداستفاده قرارمیگیرد و مطمئنم هرگز اصالت خود را از دست نخواهد داد .
نماهای سنگی که گرفته از نماهاو معماری رومی بودندو ایجاد محدودیت از طرف شهرداری ها و همکاری مردم در حفظ اصالت ها باعث شد سریعا این نوع نماها از سطح شهر رخت بندد و کسی علاقه ای به آنها نشان ندهد .
نماهای سنگی نیز به دلایل مختلفی چون الف:عدم مقاومت طولانی مدت در تحمل سرما و گرما .ب : ریزش و سقوط تکه های سنگ و خطرآفرین بودن آن. ج: قیمت بالا و پر دردسربودن تخریب لایه های سیمانی زیر سنگ ، کمتر موردنظر مهندسین و طراحان ساختمان ومردم میباشد .
نماهای دیگر ذکرشده دیگر نیز علاوه بر گرانقیمت بودن غیر بومی هستند و نمی توانند اصالت ساختمان در کشور مارا حفظ کنند .
و توجه به اینکه استفاده از نماهای قدیمی یا کاهگل طبیعی (خاک و کاه )
با مصالح ساختمانی امروزی مثل سیمان و سنگ و بلوک امکان پذیر نمی باشد بایستی فکری کرد تا بتوان شکل نمای سنتی را حفظ کرد و در عین حال استحکام و همخوانی با مصالح مصرفی امروزی را مورد توجه قرار داد .

نمای ساختمان در دهه های اخیر چه تغییراتی را به خود دیده است ؟

 

این نقص ها با محصولات جدید آریسا رفع گردید و محصولی در خور و باکیفیت خلق. گردیده است و تمام مشکلات آن به خوبی رفع شده است
خمیر زیبا ساز آریسا (کاهگل مصنوعی) یک خمیرساخته شده بصورت آماده ی مصرف با تکنولوژی های پیشرفته صنعتی ورزین های پلیمری و نفوذ رزین های نانو در اجزاء تشکیل دهنده خمیر ، میتواند کمک شایانی به صنعت نماسازی ساختمان بنماید واز این نظر که میتواند هم نماهای اصیل ایرانی را احیا کندوهم با مصالح امروزی تلفیق و همخوانی داشته باشدواز استحکام بالائی بر خوردار باشد و از نظر زیبائی نیزبتواند با سایر نماها رقابت کند.

مزایای کاهگل مصنوعی آریسا

 


۱. چسبندگی فوق العاده روی هر نوع مصالح ساختمانی موجود
۲. قابلیت حجم دهی تاهرضخامت مورد دلخواه
۳. رنگ بندی متنوع و گسترده
۴. قابلیت فرم دهی در اشکال مختلف و طرحهای منقش متفاوت و برجسته
۵. قابلیت پر کنندگی خلل و فرج و کاستیهای سطح کار
۶. قابلیت اجرا روی کاهگل قدیمی
۷. آماده بودن خمیر جهت کار
۸. پخت این خمیر در حرارت بالا باعث تثبیت رنگدانه های موجود در آن شده و رنگ خمیر پس از سالها تغییر پیدا نمی کند
۹. اجرای آسان و راحت با سرعت بالا
۱۰. حفظ برودت سرما و گرما (عایق)

 

کاهگل مصنوعی آریسا چیست؟
کاهگل مصنوعی آریسا چیست؟
استفاده از کاهگل مصنوعی آریسا در نمای دانشکده جغرافیای دانشگاه اصفهان

کاهگل مصنوعی چگونه پیاده سازی می شود؟

شاید یک از سوال های شما نحوه پیاده سازی این خمیر باشد ، با اینکه گفته شد خمیر آریسا میتواند روی هر سطحی چسبندگی داشته باشد اما توجه به این موضوع ضروری است که اگر بتوانیم با مصالح ارزان قیمت مثل شن و سیمان (پلاستر) روی سطح دیوار را بپوشانیم و درزهای آجر و بلوک یا سنگ راپر کنیم ، مصرف خمیر آریسارا مدیریت کرده ایم و به
مصرف۳یا چهارکیلو در هر متر برسانیم
که معقول است و کاری بدون عیب و ارزانقیمت در می آید اما اگر مستقیما بر روی آجر و بلوک استفاده گردد مصرف خمیر آریسا به مقدار زیاد افزایش یافته و ممکن است به مصرف ۱۰ کیلو در هر متر برسد که صرفه اقتصادی برای صاحب کار ندارد.
برای استفاده از خمیر آریسا، آنچه تجربه کرده ایم بهترین نوع زیر سازی برای آن ، شن و سیمان (پلاستر) میباشد چون با خلل و فرج سطح سیمان در گیر شده و مقاومت آنرا چند برابر میکند و چسبندگی پلیمر با سیمان بیشتر ازسطوح دیگر است و مصرف خمیر نیز متعادل تر است.
برای خمیر پاششی آریسا
بهترین زیر سازی سیمان نرمه و یا گچ است که به دلیل سطحی صاف که دارد ضخامت خمیر اجرائی را می توان به یک میلیمتر برسانید وهر متر مربع در اینصورت بین یک تا تایک کیلو و دویست گرم مصرف میگردد و بسیار زیبا و یکنواخت در می آید .


این خمیر جهت طرح های برجسته و نقوشی مانند آجری و سایر طرح های حجمی دیگر ساخته شده و شرایط اجرائی مخصوص به خود دارد .

بهترین روش اجرای کاهگل مصنوعی آریسا


۱.اولا سعی شود یک لایه خمیر آریسا (ماله ای یا پاششی بسته به زیر کار موجود) روی سطح کار اجرا گردد .
۲. طرح مورد نظر شما ابتدا شابلون گردد . شابلون از هر نوع جنس میتواند باشد از ورق های پلیکا ، پلی کربنات ، پلاکسی گلاس، ام دی اف و سایر ورقهای مسطح و مقاوم اما با قابلیت انعطاف میتوان استفاده کرد .
طرح مورد نظر پس از طراحی با لیزر و یا سی ان سی برش شود و ضخامت این ورقها از یک میلیمتر تا چهار میلیمتر میتواند باشد که ما دو میلیمتر را بیشتر استفاده میکنیم .
۳. بعد از قرار دادن شابلون روی سطح کار و کشیدن خمیردر محل های خالی
شابلون و صاف نمودن روی سطح آن با ماله یا کاردک ، شابلون را از روی سطح کار برداشته و خمیر اطراف آنرا تمیز کنید و از قرار دادن شابلون کثیف روی سطح کار جدا خودداری کنید .
۴. در ایجاد طرح آجر نما سعی شود اندازه آجر در شابلون بنا به اندازه ستونها و یا دیوار موردنظر طراحی گردد تا کار به طور دقیق اجراشده و طبیعی به نظر برسد.
در هر مرحله چنانچه به مشکلی بر خورد نمودید با شماره تلفن ۰۹۰۵۵۶۰۰۷۶۸ تماس حاصل فرمائیدو اطلاعات مورد نظر خودرا دریافت نمائید.

کاه گل انواع و اقسام مختلفی دارد که در زیر به صورت تیتر وار همراه با لینک نمونه کار ، در زیر قید می گردد

 

هرگونه سوالی در مورد کاه گل مصنوعی دارید
در قسمت نظرات مطرح نمایید، ما به آن پاسخ می دهیم

۲۰ دیدگاه برای “کاهگل مصنوعی آریسا چیست؟”

 1. باسلام واحترام سوال ایا کاه گل مصنوعی برای نمای ساختمان در شهر های سردسیر قابل استفاده است?ایا کاه گل مصنوعی را میتوان در داخل ساختمان بجای گچ کاری ونازک کاری استفاده کرد?مقاومت و عایق رطوبت و در برابر سرما وگرما چگونه است?قیمت هر مترمربع با دستمزد?باتشکر

  • با سلام و تقدیم احترام متقابل
   بله مقاومت دارند و ضمانت ما برای تمام استانهای کشور است
   بله برای داخل ساختمان نیز قابل استفاده است و نمونه کارهای داخلی در کانال تلگرام موجود است .
   این خمیر بصورت کیلوئی بفروش میرسد و قیمت هر کیلو ماله ای الآن ۶۵۰۰ تومان درب کارخانه و برای خمیر پاششی ۱۱۰۰۰ تومان میباشد
   دستمزد اجرا بسته به نوع کار و طرح انتخابی و شرایط دیگر دارد .

  • با تشکر از حضور گرم شما در وبسایت کاهگل آریسا

   اجرای کاهگل توسط ما انجام نمیشه ، چون ما یک کارگاه تولیدی هستیم ولی خبر خوب اینکه ، این محصول رو یک بنا و یا نقاش میتونه به راحتی اجرا کنه ، و مهم تر از اون ، پس از خرید شما ، برای اجرای کارتون ما راهنمایی های لازم رو به استادکارتون خواهیم داد

  • ما کار صد در صد طبیعی هم زیاد داریم . و در میان مشتریانمون شناخته شده هستیم
   جهت مشاوره حتما تماس بگیرید راهنمایی خواهید شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه