آغاز مرمت بنای قاجاری "ساری اصلانی"

آغاز مرمت بنای قاجاری ساری اصلانی

آغاز مرمت بنای قاجاری ساری اصلانی فاز نخست مرمت بنای قاجاری “ساری اصلانی” که در محله قدیمی “درعمارت” شهر کنگاور قرار دارد آغاز شد. این بنای قاجاری که 15 سال از ثبت ملی آن می گذرد، “خانه غلام حسین ساری اصلانی” نام دارد و در تاریخ 9 بهمن 1384 با شماره ۱۳۹۴۲ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است

به گفته مدیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه برای مرمت اساسی بخش‌های آسیب دیده‌ی این بنا ۱۵۰۰ میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

آغاز مرمت بنای قاجاری "ساری اصلانی"
آغاز مرمت بنای قاجاری “ساری اصلانی”

بخشی از خسارت های وارد شده بر بنای قاجاری “ساری اصلانی” مربوط به بارندگی های شدید سال گذشته است. این بارش ها باعث شده بخش شمالی حیاط کاملا تخریب شود.

اکنون آواربرداری ضلع شمالی بنا آغاز شده است و پس از آن مرمت دیواره‌ها و بام انجام می‌شود.

مدیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه امیدوار است تا با تخصیص اعتبار کافی، فاز دوم مرمت این بنا در سال آینده اجرایی شود.

/KahgelArisa

منبع: خبرگزاری ایسنا

مدیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه – با بیان این که اعتبار مورد نیاز برای مرمت اساسی بخش‌های آسیب دیده‌ی این بنا اختصاص پیدا کرده است، گفت: ضلع غربی حیاط اندرونی این بنا کاملا تخریب شده بود که توسط این اداره کل بازسازی شده است.

 

وی با اشاره به این‌که برای مرمت این بنا از محل اعتبارات استانی، اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیون ریال تخصیص پیدا کرده است، اضافه کرد: اقدامات مرمتی در دست اقدام شامل آواربرداری ضلع شمالی بنا و رفع خطر موجود و سپس مرمت دیواره‌ها و بام ساختمان انجام می‌شود.

وی امیدوار است تا با تخصیص اعتبار کافی، فاز دوم مرمت این بنا در سال آینده اجرایی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.